Alergie na spermie

Lidský organismus může dostat alergickou reakci na téměř cokoliv. Nejčastěji jsou sice projevy alergie na prach, pyl a roztoče, potravinové alergie, alergie na slunce, či dokonce na chlad, ale lékaři se v ambulancích nejednou setkají is méně běžnými alergiemi. Jednou z nich je alergie na spermie (některou jejich složku), která se může vyskytnout nejen u žen ale iu samotných mužů. U některých druhů této alergie nemusí člověk pozorovat žádné doprovodné příznaky, u jiných se objeví například pálení či svědění a vyvrcholením alergie může být problém se zrozeným potomstva.

Zavádějící příznaky

Pokud se ženy po pohlavním styku setkají s pálením, svěděním, vyrážkami či puchýři, nejčastěji připisují tyto příznaky mykózám. V případě, že již mykózu v minulosti zažili, příznaky se jí opravdu podobají a snaží se je odstranit používám přípravků proti mykóze. Tyto přípravky však buď nemusí zabrat vůbec, nebo jen dočasně projevy odstraní a po dalších stycích se opět obnoví. Mnoho žen si mylně nesprávně označilo diagnózu a později se divili, proč se stále opakování vrací. Teprve později, když se snažili o miminko přišli díky různým vyšetřením na to, že nejde o mykózu ale právě o alergii na spermie. Může jít o vnější alergii (tzv. Histaminu), která má příznaky jako ty uvedené výše nebo se jedná o vnitřní alergii (slabá buněčná imunita), kdy se v ženském těle vytvářejí protilátky proti spermiím. Jde většinou o alergii na některou bílkovinnou složku spermií, lékaři by se měli snažit zjistit o kterou a pokud nezabírá léčba pomocí běžně dostupných léků proti alergií, zkouší se podávat ejakulát v pravidelném čase asistovaně přímo do pochvy, čímž by si měl imunitní systém ženy na tuto látku zvyknout. Celý proces je však mnohem složitější a vyžaduje si pořádku dávku disciplíny a sexuální zdrženlivosti.

Jak zjistit o co jde?

Test je velmi jednoduchý. Pokud se ženě opakovaně stává, že po pohlavním styku pociťuje nepříjemné projevy, třeba při sexu použít kondom. V případě, že se po sexu s kondomem příznaky neobjeví, může jít opravdu o alergii na spermie a je třeba navštívit lékaře. Ženy by si mylně mysleli, že tento problém vyřeší gynekolog. I tento druh alergie patří do rukou alergologa nebo imunologa. Podle konkrétních projevů a druhu alergie nasadí potřebnou léčbu. Pokud alergie způsobuje neplodnost, pomohou vám centra asistované reprodukce, které se zaměřují i na léčbu neplodnosti z důvodu imunitních poruch.

Když jsou alergičtí muži

Touto alergií mohou trpět i samotní muži! U nich jsou však projevy jiné než u žen. Po sexuálním styku se mohou setkat s horečkou, bolestmi hlavy, svalů či jiné příznaky podobající se tím chřipkovým. Většinou však do hodinu od styku samy zmizí.

 
Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*